Vachta trojlistá - Byliny KOTTAS

recepty Seznam nemocí - recepty

čaje Trápí Vás něco? - Bylinné čaje

byliny-fotoherbar Léčivé byliny


cenik bylin a koreni Ceník bylin - ke stažení 

GDPR - zpracování a ochrana osobních údajů 


Čaj měsíce Čaj měsíce


Byliny a koření Byliny a koření 

Bylinné čaje - sáčky Bylinné čaje - sáčky 

Bylinné směsi Bylinné směsi 

Směsi koření Směsi koření 

Švédské kapky a byliny Švédské kapky a byliny 

Čajové směsi Čajové směsi 

Objednávky

Telefon: +420 777764602 +420 777764602

byliny@mbst.cz byliny@mbst.cz





Vachta trojlistá (Menyanthes trifoliata L.)

Vachta trojlistá

Droga: Folium menyanthidis.

Vnitřní užití

Infusum seu Decoctum Folii menyanthidis (4 g drogy na 200 ml vody) se užívá 4-5x denně po 1-2 lžičkách, 30 mint před jídlem. Práškovaná droga z listu se podává v oplatcích nebo v kapslích v jednotlivých dávkách 0,5 g, a to 2-4x denně.

Vnitřní působení

Droga působí především jako amarum - patří do skupiny hořčin nazvaných čistá amara (tzv. amara pura). Užívá se při všech poruchách trávení. Bezprostředním účinkem na žaludeční sliznici zlepšuje sekreci žaludeční šťávy a peristaltiku střev. Její účinek tedy není závislý na reflexním působení přes chuťové receptory. Zlepšení chuti k jídlu a zrychlení trávení potencuje i její žlučopudný účinek. Terapeuticky se droga uplatňuje při nedostatečném nebo nepravidelném vylučování žaludeční šťávy, při špatném trávení zapříčiněném hypotonií trávicí trubice a při sekundární poruše trávicích orgánů, která vznikla následkem vyčerpávající choroby. Když podáváme hořčiny krátce před jídlem (20-60 minut) v patřičných dávkách, povzbudíme chuť k jídlu. Tyto látky podporují tvorbu a sekreci žaludeční šťávy, zvyšují její kyselost, povzbuzují žaludeční činnost, překrvují žaludeční sliznici, zlepšují trávení a ovlivňují žaludeční sekreci reflektoricky. Vachta je jednou z mála drog, které mají vliv na zlepšení tvorby červených krvinek. Extrakt se dokonce projevil jako prostředek povzbuzující srdeční činnost. Vachta posiluje celkově organismus a tím i nervovou soustavu. Doporučuje se i při realimentaci po kvalitativně nedostatečné výživě (především u starších pacientů). Úprava trávení a vstřebávání při těchto stavech působí v organismu celkovou tonizaci a druhotně zlepšuje psychosomatický stav, proto se droga oprávněně pokládá i za vhodné nervínum.

Chemické složení

List obsahuje především glykosidicky vázané a chuťově velmi výrazné sekoiridoidové hořčiny patřící mezi tzv. čisté hořčiny (foliamentin, mentafolin /mentiafolin ?/, dihydrofoliamentin, swerozid), verbenalinový typ hořčiny - iridoid loganin = meliatin, monoterpenové alkaloidy (iridoidy charakteru alkaloidů gencianin, gencianidin, gencialutin), flavonoidy (např. trifoliosid, rutin a hyperosid), estery organických kyselin (kyseliny palmitové, mravenčí, octové, máslové), třísloviny do 7%, pektin, saponiny, trochu silice a vitamin C. Číslo hořkosti drogy je 4 000 až 10 000. Nachází se zde i menší množství organicky vázaného jódu. Droga obsahuje fytosterin a cerylakohol, invertin, emulzin, mastný olej, sacharidy ze kterých při hydrolýze vzniká galaktóza a manóza, dále cholin, invertní cukr a kyselinu fosforečnou.

Toxicita a nežádnoucí účinky

Užívání vachty se nedoporučuje gravidním ženám, jinak nejsou známy žádné škodlivé účinky.

Kontraindikace

Používání přípravků s vachtou se nedoporučuje těhotným ženám.

VACHTA TROJLISTÁ list řez.

VACHTA TROJLISTÁ list řez.

Název: VACHTA TROJLISTÁ list řez.
Latinsky: FOLIUM MENYANTHIS CS.
Kategorie: Byliny a koření

kódbaleníbez. DPHDPHs DPH
46854150g63,-15 %73,-
468542100g90,-15 %104,-
468543250g165,-15 %190,-
468544500g294,-15 %339,-
4685451000g547,-15 %630,-

Cena bez DPH:

Dodací lhůta je cca 10 dní.


© 2006 - 2012 Bylinky KOTTAS - bylinky, léčivé bylinky, čajové směsi, koření  E-mail: byliny@mbst.cz  Telefon: +420 777764602

[Bezpečnost a ochrana osobních údajů]
[www.kama.kcppump.eu] [www.kcppump.eu] [www.norma.kcppump.eu] [www.mbst.cz]

Obrázky mají pouze ilustrativní charakter. Textové chyby vyhrazeny. Veškeré ceny jsou v Kč.
Změna cen vyhrazena. Uvedené ceny jsou pouze orientační a mohou být upraveny dle aktualní ceny produktu. Aktualní cenu si vyžádejte na čísle +420 777764602 nebo pomocí emailu byliny@mbst.cz

http://kcppump.cz/ http://kcppump.eu/