Tymián obecný - Byliny KOTTAS

recepty Seznam nemocí - recepty

čaje Trápí Vás něco? - Bylinné čaje

byliny-fotoherbar Léčivé byliny


cenik bylin a koreni Ceník bylin - ke stažení 

GDPR - zpracování a ochrana osobních údajů 


Čaj měsíce Čaj měsíce


Byliny a koření Byliny a koření 

Bylinné čaje - sáčky Bylinné čaje - sáčky 

Bylinné směsi Bylinné směsi 

Směsi koření Směsi koření 

Švédské kapky a byliny Švédské kapky a byliny 

Čajové směsi Čajové směsi 

Objednávky

Telefon: +420 777764602 +420 777764602

byliny@mbst.cz byliny@mbst.cz

Tymián obecný (Thymus vulgaris L.)

Tymián obecný

Droga: Folium thymi.

Vnitřní užití

Užívá se 1 kávová lžička na šálek záparu (průměrná jednotlivá dávka 2 g), pije se 2-3x denně. Vyšší dávky se ordinují při přípravě Infusum Herbae thymi (1 lžíce drogy na 1 a 1/2 sklenice vody), který se užívá po 1/3 sklenice 3x denně.

Zevní užití

Na obklady se připravuje 5% zápar. Zevně se používá i 5% odvar. Osvěžující a posilující koupel s teplotou 37-38°C (200 g drogy v odvaru nebo záparu na 1/2 vany vody) se aplikuje hlavně oslabeným dětem. Trvání koupele limituje momentální zdravotní stav (obvykle 10-12 minut).

Vnitřní působení

Perorální podání přípravků z drogy působí i na sliznice trávicích orgánů. Silice - nejúčinnější složka tymiánové drogy - zvyšuje sekreci žaludeční šťávy a protibakteriálním účinkem zabraňuje přemnožení střevní flóry. Uvolňuje spasmy ve střevech a používá se jako prostředek proti střevním parazitům, některým houbovým onemocněním i prvokům (actinomycosis, blastomycosis, moniliasis, coccidiosis). Podává se při nechuti k jídlu s hypoaciditou a při dyspepsiích s kolikovitými bolestmi. Antiparazitické účinky se využívají vedle účinnějích anthelmintik k adjuvantní léčbě. Díky zastoupení silice, především fenolových sloučenin (tymolu, karvakrolu), má droga antibakteriální účinky. Antisepticky působí i při vnitřním užití, kdy při vylučování přes plicní alveoly desinfikuje sliznice dýchacích cest. Přitom současně podporuje vylučování sekretů a expektoraci. Účinnost silice umocňují spasmolytickým působením flavonoidy, které rozšiřují lůmen průdušek a průdušinek (což se využívá hlavně při léčbě spastických bronchitíd) a napomáhají posunu sekretů řasinkami horních dýchacích cest. Terapeuticky se tyto účinky využívají při zánětlivých onemocněních dýchacího ústrojí s nedostatečným vylučováním sekretů a při sušších sliznicích s adherujícími zaschlými sekrety. Může se ordinovat i v pediatrické a geriatrické praxi. Užívá se při blastomykóze.

Zevní působení

Oleum Thymi je součástí mnoha kosmetických přípravků, ale i galenických a farmaceuticky vyráběných prostředků pro dermatologickou praxi. Antiseptické působení silice se terapeuticky využívá při zánětlivém onemocnění kůže, dekubitech a bércových vředech. Aplikuje se ve formě obkladů, koupelí apod. Přitom se uplatňuje i antimykotické působení. Díky zastoupení silice, především fenolových sloučenin (tymolu, karvakrolu), má droga antibakteriální účinky. Antisepticky působí při přímém kontaktu (např. vyplachování úst při stomatitídě, kloktání při faryngitídě apod.). Antiseptické působení silice se terapeuticky využívá i při hnisavých ranách, dekubitech, bércových vředech apod. Aplikuje se ve formě obkladů, koupelí apod. Přitom se uplatňuje i antimykotické působení. Osvěžujícím způsobem působí i celkové koupele z tymiánu, které mírným derivačním účinkem povzbuzují fysiologické funkce organismu. Protože silice a její izolované složky (např. tymol) velmi dráždí sliznice, nedoporučuje se jejich samostatné vnitřní podávání. Často se však přidávají do přípravků sloužících k osobní hygieně: do ústních vod, zubních past, mýdel, šamponů a do koupelových přísad. V galenických přípravcích se přidává do lihových, olejových nebo masťových vehikul, kde v koncentrované formě působí jako rubeficiens a derivans, ve zředěné formě jako antiflogistikum s výrazným antiseptickým působením. Rozličné přípravky ze silice se dodnes používají ve stomatologii jako výhodné antiseptické prostředky.

Chemické složení

Hlavní obsahovou složku drogy tvoří silice (0,75-6,3%), s význačným obsahem hlavně tymolu nebo karvakrolu (20-60%), tymolový éter, potom málo 1,8-cymolu (p-cymol = p-cymen), borneol, geraniol, cineol, linalol, bornyl- resp linalylacetát, tymolmetyléter a alfa-pinen. Droga obsahuje i třísloviny (do 10%), organické kyseliny (kávovou, chlorogenovou, z triterpenů např. kyselinu ursolovou), saponiny (tzv. kyselinu tymiánovou nebo tymiánový saponin), flavonové glykozidy a hořčiny. Kvalitativní a kvantitativní složení silice podmiňuje její původ: v oblasti střední Evropy rostoucí tymián (tzv. zimní) obsahuje v silici asi 40-50% tymolu a téměř žádný karvakrol. Zahraniční droga má často v převaze cineol nebo linalol či karvakrol.

Toxicita a nežádnoucí účinky

Droga je při užívání v terapeutických dávkách zcela neškodná, a proto vhodná i pro pediatrickou a geriatrickou praxi. Pro dráždivé účinky na sliznice a pro možnost toxického poškození ledvinových glomerulů se nedoporučuje vnitřní užívání čisté silice nebo tymolu. Samotný tymol je dost toxický. Poškozuje štítnou žlázu - vyvolává tyreotoxikózy a slabě se vstřebává i při zevním užití. Pro toxicitu se dnes vnitřně neužívá. U silice platí zákaz užití vyšších dávek a dlouhodobé podávání. Přes vysokou účinnost se silice nevyužívá ani jako anthelmintikum, protože již v terapeutických dávkách může působit toxicky (vyvolává nevolnost, cefaleu, depresívně působí na dýchací centrum a zapříčiňuje albuminurii).

Kontraindikace

Nejsou známy.

TYMIÁN nať prášek

TYMIÁN nať prášek

Název: TYMIÁN nať prášek
Latinsky: HERBA THYMI IN FOLIIS PLV.
Kategorie: Byliny a koření

kódbaleníbez. DPHDPHs DPH
46663150g63,-15%73,-
466632100g90,-15%104,-
466633250g165,-15%190,-
466634500g294,-15%339,-
4666351000g547,-15%630,-

Cena bez DPH:

Dodací lhůta je cca 10 dní.

TYMIÁN nať řez.

TYMIÁN nať řez.

Název: TYMIÁN nať řez.
Latinsky: HERBA THYMI IN FOLIIS
Kategorie: Byliny a koření

kódbaleníbez. DPHDPHs DPH
46664150g55,-15%64,-
466642100g75,-15%87,-
466643250g126,-15%145,-
466644500g216,-15%249,-
4666451000g391,-15%450,-

Cena bez DPH:

Dodací lhůta je cca 10 dní.


© 2006 - 2012 Bylinky KOTTAS - bylinky, léčivé bylinky, čajové směsi, koření  E-mail: byliny@mbst.cz  Telefon: +420 777764602

[Bezpečnost a ochrana osobních údajů]
[www.kama.kcppump.eu] [www.kcppump.eu] [www.norma.kcppump.eu] [www.mbst.cz]

Obrázky mají pouze ilustrativní charakter. Textové chyby vyhrazeny. Veškeré ceny jsou v Kč.
Změna cen vyhrazena. Uvedené ceny jsou pouze orientační a mohou být upraveny dle aktualní ceny produktu. Aktualní cenu si vyžádejte na čísle +420 777764602 nebo pomocí emailu byliny@mbst.cz

http://kcppump.cz/ http://kcppump.eu/