Šalvěj lékařská - Byliny KOTTAS

recepty Seznam nemocí - recepty

čaje Trápí Vás něco? - Bylinné čaje

byliny-fotoherbar Léčivé byliny


cenik bylin a koreni Ceník bylin - ke stažení 

GDPR - zpracování a ochrana osobních údajů 


Čaj měsíce Čaj měsíce


Byliny a koření Byliny a koření 

Bylinné čaje - sáčky Bylinné čaje - sáčky 

Bylinné směsi Bylinné směsi 

Směsi koření Směsi koření 

Švédské kapky a byliny Švédské kapky a byliny 

Čajové směsi Čajové směsi 

Objednávky

Telefon: +420 777764602 +420 777764602

byliny@mbst.cz byliny@mbst.cz

Šalvěj lékařská (Salvia officinalis L.)

Šalvěj lékařská

Droga: Folium salviae

Vnitřní užití

Na přípravu záparu se používá průměrná jednotlivá dávka 1,5 - 2 g, nebo v praxi běžněji 1 kávová lžička listu na šálek vody: pije se 1-2x denně. Infusum Folii salviae (5-10 g drogy na 1 sklenici vody) se užívá po 1-2 lžících 2-4x denně. Tinctura salviae se podává po 0,1 g pro dosi.

Zevní užití

Na obklady a do kloktadel se obvykle připravuje zápar z 1-2 lžic listů na 2,5 dl vody. Do záparu k vyplachování úst se doporučuje 2,5 g drogy na jednu dávku. Tinctura salviae: na výplachy úst a kloktání se používá 5% lihový výluh, jako korigens se užívá v 0,1% zředění.

Vnitřní působení

Na trávicí trakt působí hořčiny, které povzbuzují sekreci žaludeční šťávy. Silice má mírný spasmolytický účinek. Spolu s tříslovinou (adstringentní účinek), karnezolem a antibioticky účinným laktonem potlačuje růst grampozitivních i gramnegativních bakterií. Výrazný terapeutický efekt se dosahuje při dysmikrobiálních trávicích poruchách (kvasných střevních dyspepsiích) s kolikami, nedostatečnou sekrecí žaludeční šťávy, nechutí k jídlu a při gastrointestinálních infekcích (záněty žaludku a střevního traktu). Při zánětech sliznic trávicího traktu s kapilárním krvácením katechinové třísloviny zvyšují odolnost a pružnost cévních stěn a pomáhají zastavit difuzní krvácení. Pro obsah tříslovin bývá součástí antidiaroických směsí, kde se také uplatňuje antiseptický účinek silice. Protože šalvějové výtažky snižují koncentraci cukru v krvi, pokládá se rostlina za pomocný lék při cukrovce. Obvykle se podává spolu s dalšími synergickými drogami. Droga zmírňuje záněty dýchacích cest (slazená medem). Již odedávna se traduje používání drogy na snížení nadměrné a neúčelné potivosti. Tento efekt se i experimentálně potvrdil po podání vodného, ale hlavně alkoholového výluhu z drogy. Maximální efekt se dosáhl po 2-3 hodinách, přetrvával však i několik dní. Stejně tlumivě působí i na sekreci prsních žláz dosud nezjištěným mechanismem.( Podobné uplatnění má i silice - Oleum salviae.

Zevní působení

Protibakteriální, adstringentní, fungicidní a antiflogistický účinek předurčuje drogu i k zevnímu užití. Ordinuje se na výplachy úst a kloktání při infekčních zánětech jako jsou například stomatitídy, gingivitídy, faryngitídy - a jako pomocný lék při angíně. Lokálně se aplikuje na hnisavá poranění a nehojící se kožní defekty.

Chemické složení

Droga obsahuje 1-2,5% silice (nať 0,1-1%) rozdílné skladby (podle původu) s významným podílem D-tujonu a L-tujonu (do 50%). Jen španělská šalvěj ho neobsahuje. Silice dále obsahuje cineol, který je v převaze v řecké šalvěji (Salvia triloba L. fil. - až 60-70%), jinak je obsažen asi v 15%, borneol, kafr, cymol, pinen, linalol, hydroxyterpenové kyseliny (např. karnezolová), saponiny, hořčiny (pikrosalvin = karnozol - antibioticky účinný lakton), diterpenová hořčina abietanového typu, lakton salvin s antibiotickou účinností, třísloviny typu hluchavkovitých rostlin (2-3%), asi 8-13% kondenzovaných katechinových tříslovin, pseudotřísloviny (kyselina chlorogenová, kávová, ferulová), triterpeny (kyselina oleanová, ursolová), blíže neurčené estrogenní látky, flavonoidy, neznámá látka tlumící sekreci potních žláz, saponiny, pryskyřice a vitaminy (P-faktor, tiamin, kyselina nikotinová a její amid aj.).

Toxicita a nežádnoucí účinky

Vedlejší účinky při užívání drogy v přiměřených dávkách nejsou známy. Nebezpečné by mohly být vyšší dávky a dlouhodobější podávání lihového výtažku, hlavně však silice (Oleum salviae), které by mohly působením na CNS vyvolat celkové epileptiformní křeče.(10). Tyto nepříznivé účinky vznikají působením tujonu, který je dobře rozpustný v alkoholu. Pro vysoké množství toxického tujonu se Oleum salviae samostatně perorálně nepodává. Přidává se do mastí a olejů s protizánětlivými a antiseptickými účinky. Další používanou lékovou formou je nálev. Také šalvějový nálev není možno podávat dlouhodobě. Pokud je to nutné, je zapotřebí léčbu občas přerušit. Rovněž příliš koncentrovaný nálev není pro vnitřní léčbu příliš vhodný a používá se jej pouze na kloktání!. Nejméně silice, a tedy i jedovatého tujonu, obsahuje odvar, proto jeho užívání nemá nepříznivé účinky. Terapeuticky tu působí prakticky pouze neprchavé a termostabilní látky, které se převážně nacházejí jenom v tříslovině.

Kontraindikace

Nejsou známy.© 2006 - 2012 Bylinky KOTTAS - bylinky, léčivé bylinky, čajové směsi, koření  E-mail: byliny@mbst.cz  Telefon: +420 777764602

[Bezpečnost a ochrana osobních údajů]
[www.kama.kcppump.eu] [www.kcppump.eu] [www.norma.kcppump.eu] [www.mbst.cz]

Obrázky mají pouze ilustrativní charakter. Textové chyby vyhrazeny. Veškeré ceny jsou v Kč.
Změna cen vyhrazena. Uvedené ceny jsou pouze orientační a mohou být upraveny dle aktualní ceny produktu. Aktualní cenu si vyžádejte na čísle +420 777764602 nebo pomocí emailu byliny@mbst.cz

http://kcppump.cz/ http://kcppump.eu/