Řešetlák počistivý - Byliny KOTTAS

recepty Seznam nemocí - recepty

čaje Trápí Vás něco? - Bylinné čaje

byliny-fotoherbar Léčivé byliny


cenik bylin a koreni Ceník bylin - ke stažení 

GDPR - zpracování a ochrana osobních údajů 


Čaj měsíce Čaj měsíce


Byliny a koření Byliny a koření 

Bylinné čaje - sáčky Bylinné čaje - sáčky 

Bylinné směsi Bylinné směsi 

Směsi koření Směsi koření 

Švédské kapky a byliny Švédské kapky a byliny 

Čajové směsi Čajové směsi 

Objednávky

Telefon: +420 777764602 +420 777764602

byliny@mbst.cz byliny@mbst.cz

Řešetlák počistivý (Rhamnus cathartica L.)

Řešetlák počistivý

Droga: Fructus rhamni catharticae

Vnitřní užití

Pokusně se zjistilo, že výtažky z plodů připravené za studena jsou účinnější než výluhy připravené za tepla. Ve sklenici studené vody se 8 hodin maceruje obvykle 10 g (2 lžičky) plodů. Výluh se pije nalačno večer nebo ráno. Jinak obyklá dávka je 1 kávová lžička plodů na šálek záparu - pijí se 2 šálky dennně, ráno a večer před jídlem. V terapii se často ordinuje zápar z 1 kávové lžičky drogy na šálek vody: pijí se 2 šálky denně - ráno a večer před jídlem. Průměrná jednotlivá dávka plodů je 2 g jako odvar. Při atonii u starších pacientů se užívají 1-2 lžíce několikrát denně. Při rezistentních obstipacích se podají vyšší dávky drogy, například ve formě Decoctum Fructus rhamni cathartici (10-20 g rozdrcených plodů na 1 1/2 sklenice vody): užívá se večer v dávce 1/2 sklenice. Účinek nastupuje za 8 hodin. Fructus rhamni cthartici recens se podává po 3 g pro dosi. V praxi se večer užívá 3-5 rozdrcených plodů s medem nebo marmeládou. Pokud se žádoucí účinek do rána nedoství, podají se ještě další 2-3 g drogy.

Vnitřní působení

Antrachinony přímo podporují peristaltiku tlustého střeva, a tím urychlují vyprazdňování (mírné laxativum). Přitom spolupůsobí volné i glykosidicky vázané antranoly, které jsou rozpustné ve vodě. Terapeuticky účinnější než odvar je macerát drogy za studena. Ordinuje se při zhoršené střevní peristaltice spojené s obstipací a při atonii u starších pacientů. Účinnost drogy vhodně doplňuje i mírně cholagogní a choleretické působení, které zlepšuje trávicí procesy.

Chemické složení

Řešetlák obsahuje podobné účinné látky jako rostlina Frangula alnus - krušina olšová. V plodech se nachází do 1,5% antrachinonů (emodin, chryzofanol) a volné i glykosidicky vázané antranoly (např. emodinantrol). Z antrachinonových glykosidů obsahuje např. glukofrangulin a frangulin. Flavonové glykosidy reprezentují kvercetin, kemferol, ramnocitrin, xantoramnin. Jsou přítomny i saponinové glykosidy. Z dalších látek jsou zde sacharidy, pektin, saponiny, organické kyseliny (jantarová a její vápenná sůl, askorbová), hořčina, mastný olej, enzymy a pryskyřice. V kůře se nachází asi 2,5% antrachinonů a antranolů (frangulin, glukofrangulin, emodinprimverozid, chryzofanol, emodinové glykosidy, volné emodiny, ramnokatartin, který ve vyšších dávkách způsobuje poruchy trávení, úplavicové průjmy a lokálně silné dráždění), flavonoidy a třísloviny.

Toxicita a nežádnoucí účinky

Sušená kůra má asi 5x slabší laxativní účinek než krušinová, čerstvá kůra je však velmi silné laxans, působí dávivě a zapříčiňuje i střevní koliky (převládají v ní redukované antroly a antranoly, zčásti i diantrony, které silně dráždí sliznice a pokožku). V terapeutických dávkách nemá droga nepříznivé vedlejší účinky, možnost návyku na drogu je poměrně malá. Proto je vhodná i na delší užívání a mohou ji užívat i zesláblí slabí pacienti a ve vhodné formě i děti. Stanovené dávky se však nesmějí zvyšovat, protože mohou vyvolat dávení, zvracení, průjmy nebo dráždit střevní sliznici a zapříčinit její krvácení.

Kontraindikace

Nejsou známy.

ŘEŠETLÁK kůra řez

ŘEŠETLÁK kůra  řez

Název: ŘEŠETLÁK kůra řez
Latinsky: CORTEX RHAMNI PURSHIANAE CS.
Kategorie: Byliny a koření

kódbaleníbez. DPHDPHs DPH
32834150g88,-15 %102,-
328342100g141,-15 %163,-
328343250g293,-15 %337,-
328344500g550,-15 %633,-
3283451000g1059,-15 %1 218,-

Cena bez DPH:

Dodací lhůta je cca 10 dní.


© 2006 - 2012 Bylinky KOTTAS - bylinky, léčivé bylinky, čajové směsi, koření  E-mail: byliny@mbst.cz  Telefon: +420 777764602

[Bezpečnost a ochrana osobních údajů]
[www.kama.kcppump.eu] [www.kcppump.eu] [www.norma.kcppump.eu] [www.mbst.cz]

Obrázky mají pouze ilustrativní charakter. Textové chyby vyhrazeny. Veškeré ceny jsou v Kč.
Změna cen vyhrazena. Uvedené ceny jsou pouze orientační a mohou být upraveny dle aktualní ceny produktu. Aktualní cenu si vyžádejte na čísle +420 777764602 nebo pomocí emailu byliny@mbst.cz

http://kcppump.cz/ http://kcppump.eu/