Podběl lékařský - Byliny KOTTAS

recepty Seznam nemocí - recepty

čaje Trápí Vás něco? - Bylinné čaje

byliny-fotoherbar Léčivé byliny


cenik bylin a koreni Ceník bylin - ke stažení 

GDPR - zpracování a ochrana osobních údajů 


Čaj měsíce Čaj měsíce


Byliny a koření Byliny a koření 

Bylinné čaje - sáčky Bylinné čaje - sáčky 

Bylinné směsi Bylinné směsi 

Směsi koření Směsi koření 

Švédské kapky a byliny Švédské kapky a byliny 

Čajové směsi Čajové směsi 

Objednávky

Telefon: +420 777764602 +420 777764602

byliny@mbst.cz byliny@mbst.cz

Podběl lékařský (Tussilago farfara L.)

Podběl lékařský

Droga: Folium farfarae, Flos farfarae

Vnitřní užití

Pije se zápar - úbory: 1 kávová lžička na šálek 2x denně, zápar - list: 1 kávová lžička na šálek 3-4x denně. Sladí se medem, pije se teplé.

Zevní užití

V dermatologické a kosmetické praxi se aplikují i obklady z Infusum Floris farfarae (30 g drogy na 1 litr vody) při podrážděné pokožce, vyrážkách, zánětech a při zvýšené tvorbě mazu. Zevně ve formě obkladů se používá odvar z listů (10-15 g na 2 sklenice vody).

Vnitřní působení

Zřídkavěji (díky obsahu hořčiny) se mohou podbělové drogy upotřebit při zažívacích obtížích a nechutenství. Sliz působí příznivě i na střevní katary spojené s průjmem. Listy se užívají při stenokardii (bolest za hrudní kostí). Drogy jsou ochranné i léčivé prostředky pro zanícené sliznice horních cest dýchacích s tvorbou adherujících hustých sekretů (hlavně při současném výrazném spastickém napětí hladkého svalstva průdušek). V této indikaci se ordinují především u starých pacientů. Drogy se užívají při plicních katarech, katarech hrtanu a hrdla, počínající plicní TBC (zde v menších dávkách) i při zápalech pohrudnice. Působí příznivě zejména na chronický kašel a trýznivý chrapot při vleklé bronchitídě (zde by se měl častěji pít během dne horký čaj z podbělu oslazený medem). Zmírňují také obtíže při rozedmě plic a příznivě ovlivňují některé formy bronchiálního astmatu (listy jsou mj. součástí protiastmatických cigaret). V takovém případě je důležité podání čaje ráno. Podběl se může léčebně podávat také při silikóze, bronchiektáziích a jiných chorobách průdušek a plic. Častěji než samotné se kombinují podbělové drogy s jinými drogami. Stopový prvek - zinek - má významnou úlohu při metabolizaci inulinu. Listové extrakty mají díky obsahu silice spasmolytický účinek, srovnatelný se spasmolytickými účinky extraktů z oddenků devětsilu.

Zevní působení

Nálev ve formě obkladů z listů se užívá při podrážděné pokožce, vyrážkách, zánětech a při zvýšené tvorbě mazu. Šťáva z listů podporuje epitelizaci bez nadměrné tvorby granulace. Jak květy, tak i listy se používají na kloktání, oplachování a na obklady. Zevně se nedoporučuje dávat na ránu čerstvé listy, protože mohou způsobit její znečistění. Působí příznivě zejména na trýznivý chrapot při vleklé bronchitídě (zde by se měl častěji pít během dne horký čaj z podbělu oslazený medem). Drogy se užívají i při katarech hrtanu a hrdla.

Chemické složení

Úbory obsahují trochu silice, jsou bohaté na žluté karotenoidní barvivo (xantofyl a taraxantin), ale pro léčebné užití je rozhodující obsah slizu, flavonoidů a tříslovin. Přítomny jsou i glykosidické hořčiny a faradiol. List obsahuje především sliz (složený z pentóz a hexóz - galaktózy), potom glykosidovou hořčinu tusilagin (tussilagin), katechinové třísloviny a steroly, steriny (např. faradiol), stopy málo prchavé silice, organické kyseliny (galovou, jablečnou, citronovou, vinnou), inulin, cholin, parafiny, sacharidy, polysacharidy a v popelu je vysoký obsah zinku a draslíku. V květech i listech se nacházejí pyrolizidinové alkaloidy (estery monokarboxylových, res. dikarboxylových kyselin s bicyklickými aminoalkoholy), označované jako necidy. Z nich jsou nejvýznamnější senkirkin (0,015%), senecionin (0,007%) a tusilagin (1-karboxymetoxy-2-hydroxy-metyl-pyrolizidin), které se vyskytují především v listech.

Toxicita a nežádnoucí účinky

Terapeutické užívání drogy limituje obsah pyrolizidinových alkaloidů, které toxicky a karcinogenně působí na játra. I když je tento vliv se zřetelem na nízký obsah pyrolizidinových alkaloidů nepatrný, nedoporučuje se ani překračování terapeutických dávek, ani dlouhodobé užívání drogy. Při nadměrném užívání může vzniknout obstipace. Terapeutické riziko se sníží, když se nepodává droga zcela čerstvá, protože skladováním se oslabuje účinnost necidů.

Kontraindikace

Nejsou známy.© 2006 - 2012 Bylinky KOTTAS - bylinky, léčivé bylinky, čajové směsi, koření  E-mail: byliny@mbst.cz  Telefon: +420 777764602

[Bezpečnost a ochrana osobních údajů]
[www.kama.kcppump.eu] [www.kcppump.eu] [www.norma.kcppump.eu] [www.mbst.cz]

Obrázky mají pouze ilustrativní charakter. Textové chyby vyhrazeny. Veškeré ceny jsou v Kč.
Změna cen vyhrazena. Uvedené ceny jsou pouze orientační a mohou být upraveny dle aktualní ceny produktu. Aktualní cenu si vyžádejte na čísle +420 777764602 nebo pomocí emailu byliny@mbst.cz

http://kcppump.cz/ http://kcppump.eu/