Kostival lékařský - Byliny KOTTAS

recepty Seznam nemocí - recepty

čaje Trápí Vás něco? - Bylinné čaje

byliny-fotoherbar Léčivé byliny


cenik bylin a koreni Ceník bylin - ke stažení 

GDPR - zpracování a ochrana osobních údajů 


Čaj měsíce Čaj měsíce


Byliny a koření Byliny a koření 

Bylinné čaje - sáčky Bylinné čaje - sáčky 

Bylinné směsi Bylinné směsi 

Směsi koření Směsi koření 

Švédské kapky a byliny Švédské kapky a byliny 

Čajové směsi Čajové směsi 

Objednávky

Telefon: +420 777764602 +420 777764602

byliny@mbst.cz byliny@mbst.cz

Kostival lékařský (Symphytum officinale L)

Kostival lékařský

Droga: Radix symphyti

Vnitřní užití

VZHLEDEM K OBSAHU PYROLIZINOVÝCH ALKALOIDŮ SE VNITŘNÍ UŽITÍ NEDOPORUČUJE !!! Užívá se macerační odvar: 1 lžíce drogy na 300 ml vody, 6 hodin macerovat, ráno přivést k varu, ihned odstavit a scedit. Pije se 2x denně 1 dl.(2). Na přípravu záparu se používá jednotlivá dávka 1 g nebo 2 kávové lžičky drogy na šálek vody: pije se 1x denně. Při kratší kůře se může ordinovat Decoctum Radicis symphyti (1 lžíce rozdrcené drogy se maceruje asi 12 hodin v 1 a 1/2 sklenice vody a potom se uvede do varu): užívá se 1/2 sklenice 2x denně.

Zevní užití

Odvar (1 lžíce rozdrcené drogy se maceruje asi 12 hodin v 1 a 1/2 sklenice vody a potom se uvede do varu) se může používat i na kloktání a na obklady.

Vnitřní působení

Vnitřně se alantoin podává při chemickém nebo termickém poškození sliznic a při atrofii sliznic žaludku i faryngu (např. v geriatrické praxi). Pro ochranný účinek slizu a vliv alantoinu na urychlení hojení defektů sliznic se rostlina již tradičně podává při žaludečních a dvanáctníkových vředech (zmírňuje bolesti u žaludečních vředů a zároveň působí hojivě). Dále se podává při poruchách trávení a proti průjmům. Pro výhodnou sanaci sliznic a výrazné diuretické vlastnosti se ordinuje i při zánětech močových cest, přičemž se obvykle kombinuje s doplňujícími drogami. Experimentálně prokázaný tlumivý vliv alkaloidů na CNS při podávání v terapeutických dávkách se v humánní medicíně zatím velmi nevyužívá. Protože rostlina obsahuje hojně organického vápníku, je možno usuzovat, že používán v jakékoli formě snižuje dráždivost periferního nervstva. Kořenová droga podporuje čistění a hojení ran. Užívá se při poruchách okostice a jako podpora vytváření nových tkání, včetně kalusu (tkáně spojující zlomené kosti - vliv alantoinu). Droga se používá při chronických zánětech dýchacích cest, hlavně při silném zahlenění jako expektorans, napomáhá vykašlávání a rychlejšímu hojení zanícených sliznic dýchacích cest. Alantoin povzbuzuje proliferační procesy v organismu, urychluje regeneraci tkání a - podle nejnovějších výzkumů - zvyšuje tvorbu neutrofilních leukocytů. Podporuje regeneraci poškozených nebo atrofických sliznic (vnitřně se podává při chemickém nebo termickém poškození sliznic). Protože rostlina obsahuje hojně organického vápníku, je možno usuzovat, že používán v jakékoli formě mírní průběh silných zánětů.

Zevní působení

Slouží i na omývání, resp. obklady při bércových vředech, mírní bolesti při křečových žilách, užívá se při zánětu žil, dekubitech, následcích omrznutí nebo popálení. Protizánětlivý účinek tříslovin a ostatní výhodné složky předurčují drogu k zevnímu použití (ve formě obkladů, mastí, náplastí) na podporu hojení a k čistění hnisavých, hlubokých a těžko se hojících ran a na vytváření náhradních tkání. Zároveň zmírňuje bolesti. Droga velmi účinně napomáhá hojení při zlomeninách a vstřebávání otoků a krevních podlitin. Slouží i na omývání, resp. obklady při pohmožděninách (na hematomy), bércových vředech, mírní bolesti při křečových žilách, užívá se při zánětu žil, dekubitech, následcích omrznutí nebo popálení, dále při zánětlivých onemocněních zevních pohlavních orgánů, inflamovaných hemoroidech, při trombózách, artritídě, zánětech svalů apod. Jako kloktadlo se pro svůj adstringentní a antiflogistický účinek ordinuje při těžko se hojících zánětlivých onemocněních v ústní dutině (při paradentóze, gingivitídě, recidivujících stomatitídách, faryngitídě, angínách apod.), což se využívá v pediatrické praxi.

Chemické složení

Drogy obsahují značné množství tříslovin (nať asi 8-9%, kořeny 5%), potom sliz, alkaloidy tlumící CNS (konsolicin, konsolidin, symfytin, echimidin, laziokarpin, symfytocynoglosin, malé množství necidů), jejich rozpadové produkty a významný je purinový derivát alantoin (derivát kyseliny močové = diureid kyseliny glyoxylové), v kořeni do 1,5%, potom cholin, organické polyfenolové kyseliny (chlorogenovou, kávovou aj.), aminokyseliny (asparagin), flavonoidy, silice a steroidní látky. V nati se nachází větší množství slizu, kolem 8-10% tříslovin (v kořeni kolem 5%). Mimo to obsahuje i cholin, glykosidické látky, pryskyřici, menší množství silice aj.

Toxicita a nežádnoucí účinky

V poslední době je vedena kampaň proti vnitřnímu užívání kostivalu. Podle nejnovějších a ještě ne zcela uzavřených výzkumů byly totiž v kostivalu nalezeny tzv. pyrolizidinové alkaloidy (necidy), podezřelé z hepatotoxicity a kancerogenity. Proto se v některých státech přestaly vyrábět přípravky na vnitřní užití.(32). Po zvážení všech okolností, kdy byly vzaty v úvahu i jednoznačně kladné výsledky vnitřní terapie kostivalem i jeho bezproblémové užívání během staletí - kloní se odborníci v současnosti k tomuto stanovisku: - proti zevnímu použití kostivalu není námitek. - vnitřně je třeba kostival užívat omezeně, jen v nutných případech léčení. Jednorázové (např. při atace křečovitých bolestí při vředové chorobě žaludku a dvanácterníku) nebo krátkodobé vnitřní podávání malých dávek není nebezpečné a nevyskytují se u něho žádné vedlejší účinky, nelze však doporučit podávání dlouhodobé nebo i kratší podávání velkých dávek.

Kontraindikace

Nejsou známy© 2006 - 2012 Bylinky KOTTAS - bylinky, léčivé bylinky, čajové směsi, koření  E-mail: byliny@mbst.cz  Telefon: +420 777764602

[Bezpečnost a ochrana osobních údajů]
[www.kama.kcppump.eu] [www.kcppump.eu] [www.norma.kcppump.eu] [www.mbst.cz]

Obrázky mají pouze ilustrativní charakter. Textové chyby vyhrazeny. Veškeré ceny jsou v Kč.
Změna cen vyhrazena. Uvedené ceny jsou pouze orientační a mohou být upraveny dle aktualní ceny produktu. Aktualní cenu si vyžádejte na čísle +420 777764602 nebo pomocí emailu byliny@mbst.cz

http://kcppump.cz/ http://kcppump.eu/