Buřina srdečník - Byliny KOTTAS

recepty Seznam nemocí - recepty

čaje Trápí Vás něco? - Bylinné čaje

byliny-fotoherbar Léčivé byliny


cenik bylin a koreni Ceník bylin - ke stažení 

GDPR - zpracování a ochrana osobních údajů 


Čaj měsíce Čaj měsíce


Byliny a koření Byliny a koření 

Bylinné čaje - sáčky Bylinné čaje - sáčky 

Bylinné směsi Bylinné směsi 

Směsi koření Směsi koření 

Švédské kapky a byliny Švédské kapky a byliny 

Čajové směsi Čajové směsi 

Objednávky

Telefon: +420 777764602 +420 777764602

byliny@mbst.cz byliny@mbst.cz

Buřina srdečník (Leonurus cardiaca L)

Buřina srdečník

Droga: Herba cardiacae

Vnitřní užití

Pro lepší rozpustnost účinných látek v alkoholu se výraznější léčebný efekt dosahuje při podávání tinktůr. K přípravě záparu se používá průměrná jednotlivá dávka 1,5 g, nebo 1 kávová lžička drogy na šálek vroucí vody: pije se 2-3x denně na lačno, případně po doušcích během dne. Někdy se však podávají i vyšší dávky, například 1/2 - 1 lžíce na 1 sklenici (2,5 dl) vody, pije se maximálně po 0,5 dl 2-3x denně. Tinctura leonuri se užívá po 30-40 kapkách 3-4x denně. Účinek drogy je podobný jako u kozlíku, avšak poněkud silnější.

Zevní užití

Vyšší dávkování má Infusum Herbae leonuri (15-20 g drogy na 1 sklenici vody), který se užívá několikrát denně k oplachování.

Vnitřní působení

Užívá se při meteorismu, poruchách trávení (stomachikum) a průjmech. Přes to, že bufanolidové alkaloidy mají jen mírné přímé kardiotonické účinky, přece výrazně prodlužují diastolu, a tím zpomalují frekvenci srdeční akce. Kardiosedativní účinky se projevují při vegetativních poruchách srdeční činnosti a funkčních poruchách cirkulace. Ordinování drogy se osvědčilo hlavně v geriatrické terapeutické praxi při ischemii myokardu (především při současné hypertenzi). Jako pomocný lék se podává při fibrilaci předsíní, tachykardii, ale i při zvýšené nervové dráždivosti (hlavně ve vegetativní oblasti, např. při srdeční neuróze), při angině pectoris, kardioskleróze, arterioskleróze, dekompenzovaných srdečních vadách aj., dále též jako hypotenzivum a sedativum kardiovaskulárního aparátu. Droga kontrahuje hladké svalstvo dělohy a má i diuretické účinky. Mírný sedativní účinek na CNS, vegetativní a kardiovaskulární aparát se připisuje působení flavonoidů, ale i současnému snížení krevního tlaku. Droga se proto užívá při léčení některých nervových onemocnění. Dobře se osvědčuje při migréně, hysterii a v klimakteriu.

Zevní působení

Droga se někdy užívá na hemoroidy a na rány.

Chemické složení

Jako obsahové látky se uvádějí především bufanolidové glykosidy (digitaloidy - bufadienolidové kardioglykozidy), (do 0,17%), hořčiny leonurin, větší množství tříslovin (5-9%), kyselý saponiny, flavonoidy, antokyany, stopy silice (0,003%), kyseliny (citronová, jablečná, fosforečná, mléčná, vinná aj.) a jejich soli (sodná, vápenatá, fosforečná, draselná), křemičitany a nepříliš probádaný alkaloid leokardin (= leonukardin) a stachydrin, triterpenoidy, pryskyřice a soli.

Toxicita a nežádnoucí účinky

Ordinování této rostliny při použití jako kardiotonika patří výlučně do rukou lékaře, rostlina je více nebo méně toxická (škodí hlavně těhotným ženám). Vedlejší škodlivé účinky se však projevují teprve při užívání ve vyšších dávkách.

Kontraindikace

Pro specifický účinek na srdeční cévy se léčiva vyrobená ze srdečníku nemají podávat gravidním ženám.© 2006 - 2012 Bylinky KOTTAS - bylinky, léčivé bylinky, čajové směsi, koření  E-mail: byliny@mbst.cz  Telefon: +420 777764602

[Bezpečnost a ochrana osobních údajů]
[www.kama.kcppump.eu] [www.kcppump.eu] [www.norma.kcppump.eu] [www.mbst.cz]

Obrázky mají pouze ilustrativní charakter. Textové chyby vyhrazeny. Veškeré ceny jsou v Kč.
Změna cen vyhrazena. Uvedené ceny jsou pouze orientační a mohou být upraveny dle aktualní ceny produktu. Aktualní cenu si vyžádejte na čísle +420 777764602 nebo pomocí emailu byliny@mbst.cz

http://kcppump.cz/ http://kcppump.eu/