Bazalka pravá - Byliny KOTTAS

recepty Seznam nemocí - recepty

čaje Trápí Vás něco? - Bylinné čaje

byliny-fotoherbar Léčivé byliny


cenik bylin a koreni Ceník bylin - ke stažení 

GDPR - zpracování a ochrana osobních údajů 


Čaj měsíce Čaj měsíce


Byliny a koření Byliny a koření 

Bylinné čaje - sáčky Bylinné čaje - sáčky 

Bylinné směsi Bylinné směsi 

Směsi koření Směsi koření 

Švédské kapky a byliny Švédské kapky a byliny 

Čajové směsi Čajové směsi 

Objednávky

Telefon: +420 777764602 +420 777764602

byliny@mbst.cz byliny@mbst.cz

Bazalka pravá (Ocimum basilicum L)

Bazalka pravá

Droga: Herba basilici

Vnitřní užití

Bazalku pravou je možno používat ve formě monoterapie, častěji se však používají čajové směsi, kde se kombinuje např. s dobromyslí, puškvorcem, řebříčkem, heřmánkem, benedyktem, mateřídouškou, kořenem lopuchu aj. Pije se 3% zápar (po zapaření nechat stát asi 15 minut - průměrná jednotlivá dávka 1,5 g, nebo 1 kávová lžička drogy na sklenici horké vody, pije se 2-3x denně po jídle). Pro odstranění nechutenství je určena poloviční dávka asi půl hodiny před jídlem. Její další časé použijí je v italské kuchyni, kde se používá jako koření dodávající specifickou chuť. Terapeuticky se využívá i práškovaná droga (1-2 g pro dosi).

Zevní užití

Pro obsah silice a tříslovin v droze se někdy připravuje 5-10% odvar (jen krátce mírně povařit, aby nevyprchala silice).

Vnitřní působení

Droga bazalky pravé (a její hlavní účinná složka silice) svým působením povzbuzuje činnost trávicích orgánů, přičemž současným mírným protizánětlivým a antiseptickým působením ovlivňuje i nežádoucí střevní flóru (udržuje rovnováhu mezi patogeními a saprofytickými bakteriemi). Reflexním zvýšením vylučování trávicích enzymů zlepšuje trávení a chuť k jídlu, zároveň uvolňuje spasmy hladkého svalstva v trávicím traktu. Droga se doporučuje při dyspepsiích s meteorismem. Přípravky s bazalkou se uplatňují i při poruchách trávení vyvolaných léky (především sulfonamidy). Droga se užívá jako součást přípravků s karminativním a spasmolytickým působením. V těchto indikacích se bazalka pravá kombinuje s kmínem, fenyklem, heřmánkem, mátou peprnou aj., jiná kombinace je například s kořenem anděliky, mátou peprnou, kondurangovou kůrou apod. Bazalka se užívá jako nervínum. I když má stimulační účinek, zároveň mírně uklidňuje při psychickém rozrušení (sedativní účinky má droga i samotná silice), proto je její aplikace vhodná při nespavosti, migréně, nervově podmíněné závrati apod. Droga uvolňuje spasmy hladkého svalstva v průduškách, působí jako efektní bronchospasmolytikum a expektorans. Pro lahodnou vůni se nať přidává i do čajovin jako aromatické adjuvans. Droga působí antibakteriálně. Přípravky se uplatňují i při trávicích obtížích kojenců spojených s odloučením při kojení.

Zevní působení

Zevně se aplikuje odvar z drogy na rozličné dráždivé kožní afekce. Mimo silice zde terapeuticky působí tříslovina. Odvar je možno použít při zapaření - intertrigu, obvykle v kombinaci s kokoškou pastuší tobolkou a při drobných kožních trhlinkách - ragádách a na inflamované (zanícené) kožní defekty. Nať je především složkou bylinných aromatických koupelí na osvěžení, přičemž její silice působí mimo jiné desinfekčně a uvolňuje i křeče.

Chemické složení

Bazalka pravá obsahuje jako drogu především v chladu snadno tuhnoucí silici (až do l, 5%) - její skladba kolísá podle původu rostliny (německá droga obsahuje v silici do 55% metylchavikolu, dále linalol, cineol, kafr, pinen a ocimen), mimo to je v droze asi 5% tříslovin, kyselý saponin, flavonoidy, minerální soli a blíže nepopsané glykosidy.

Toxicita a nežádnoucí účinky

V terapeutických dávkách nebyly u bazalky pravé zjištěny žádné vedlejší škodlivé účinky. Vyšší dávky bazalky však působí silně dráždivě a nelze je doporučit, stejně jako dlouhodobé užívání.

Kontraindikace

Nejsou známy

BAZALKA nať celá

BAZALKA nať celá

Název: BAZALKA nať celá
Latinsky: HERBA BASILICI GEREBELT
Kategorie: Byliny a koření

kódbaleníbez. DPHDPHs DPH
1561150g51,-15 %59,-
15612100g67,-15 %78,-
15613250g108,-15 %125,-
15614500g180,-15 %207,-
156151000g319,-15 %367,-

Cena bez DPH:

Dodací lhůta je cca 10 dní.


© 2006 - 2012 Bylinky KOTTAS - bylinky, léčivé bylinky, čajové směsi, koření  E-mail: byliny@mbst.cz  Telefon: +420 777764602

[Bezpečnost a ochrana osobních údajů]
[www.kama.kcppump.eu] [www.kcppump.eu] [www.norma.kcppump.eu] [www.mbst.cz]

Obrázky mají pouze ilustrativní charakter. Textové chyby vyhrazeny. Veškeré ceny jsou v Kč.
Změna cen vyhrazena. Uvedené ceny jsou pouze orientační a mohou být upraveny dle aktualní ceny produktu. Aktualní cenu si vyžádejte na čísle +420 777764602 nebo pomocí emailu byliny@mbst.cz

http://kcppump.cz/ http://kcppump.eu/